12 Öfkeli Adam

1957 yapım “12 Angry Men“, neredeyse tamamen tek bir odada geçen klasik bir mahkeme dramasıdır. Film, bir cinayet davasında tartışan 12 kişilik bir jürinin hikayesini anlatıyor. Başlangıçta, sanığın makul şüphenin ötesinde suçlu olduğu görülüyor, ancak erkekler davayı tartışmaya başladıkça, kendi önyargıları ve önyargılarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Henry Fonda’nın canlandırdığı bir jüri üyesi, tek başına direniyor ve sanığın masum olabileceğine inanıyor. Tartışma daha hararetli ve kişisel hale geldikçe, diğer jüri üyeleri kendi motivasyonlarını ve inançlarını incelemeye zorlanır ve grup dinamiği giderek gerginleşir.

12 Öfkeli Adam
12 Öfkeli Adam Film izle

Film İncelemesinde “12 Kızgın Adam” adalet, önyargı ve insanlık durumu temalarını ele alan güçlü ve düşündürücü bir dramadır. Sınırlı ortam ve güçlü karakter gelişimi boyunca gerilimi yüksek tutan filmin konusu basit ama etkili. Fonda, tek başına kalma olarak mükemmel ve yardımcı oyuncu kadrosu da aynı derecede güçlü, 12 jüri üyesinin her biri unutulmaz performanslar sergiliyor.

Sidney Lumet’in yönetmenliği, filmin sinematografisi ve prodüksiyon tasarımının tamamen gerçekleştirilmiş ve özgün bir ortam yaratmasıyla ustaca. Kenyon Hopkins’in müzikleri de kayda değer, filmin gerilim ve dram duygusuna katkıda bulunuyor. Kurgu sıkı, filmin bir buçuk saatten biraz fazla olan çalışma süresi asla aşırı uzun veya sürükleyici gelmiyor.

Genel olarak, “12 Kızgın Adam”, güçlü ve düşündürücü bir dram arayan herkes için mutlaka izlenmesi gereken bir film. En iyi oyuncu kadrosu, güçlü yönetmenliği ve akılda kalan olay örgüsü, onu bu türe göze çarpan bir giriş yapıyor ve jeneriği geldikten çok sonra bile sizinle kalacak bir film.

En İyi Oyuncular:

Jüri Üyesi 8 olarak Henry Fonda
Lee J. Cobb 3. Jüri Üyesi olarak
Jüri Üyesi 10 olarak Ed Begley
Jüri Üyesi 4 olarak EG Marshall
Jüri Üyesi 7 olarak Jack Warden
Jüri Üyesi 1 olarak Martin Balsam
Jüri Üyesi 2 olarak John Fiedler
Jüri Üyesi 5 olarak Jack Klugman
Jüri Üyesi 6 olarak Joseph Sweeney
Edward Binns 9. Jüri Üyesi olarak
Jüri Üyesi 11 olarak George Voskovec
Jüri Üyesi 12 olarak Robert Webber

12 Öfkeli Adam film izle, 1957 yapım Suç filmi Full HD 1080p kalitede Türkçe Dublaj ve Türkçe Altyazılı 720p HD 12 Angry Men film izlesene.

Yorum yapın